Czy wiesz, co to Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego

2023-07-24 superadmin

Do uczenia się języków obcych chyba nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. W tym kontekście Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR albo ESOKJ) odgrywa kluczową rolę w ocenie i opisie poziomów umiejętności językowych, szczególnie w odniesieniu do języka angielskiego — jednego z najpowszechniej używanych języków na świecie, takiego nowożytnego lingua franca. Poziomy CEFR to jedno, ale trzeba przy tym pamiętać o specjalistycznych szkoleniach takich jak kurs MBE Master of Business English.

CEFR, opracowany przez Radę Europy, jest międzynarodowym standardem do oceny i opisu umiejętności językowych w różnych językach. System ten opiera się na sześciu głównych poziomach zaawansowania, które reprezentują rosnący poziom trudności językowej. Oznaczenia poziomów to: A1, A2, B1, B2, C1 i C2. 

Zanim przedstawimy poszczególne szczeble ESOKJ, to warto odpowiedzieć na pytanie, po co w ogóle powstał Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego.

CEFR jako międzynarodowa norma

Słyszałeś kiedykolwiek o normach np. w zarządzaniu jakością czy normach bezpieczeństwa i higieny pracy? Zgodnie z książkową definicją „Norma jest dokumentem normatywnym stosowanym na zasadzie dobrowolności, powszechnie dostępnym i zaakceptowanym przez uznaną jednostkę normalizacyjną”.

Normy są wystandaryzowanym drogowskazem, który mówi co robić, by osiągnąć określony poziom jakości, bezpieczeństwa itd.; wskazuje też jak ten poziom weryfikować. 

I podobnie działa Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego – to taka jednostka normalizacyjna, która określa umiejętności językowe.

Podstawowe Umiejętności, czyli poziomy A1 i A2

Poziom A1 (Podstawowy) i A2 (Podstawowy średniozaawansowany) stanowią fundamenty nauki języka angielskiego. Osoba, która osiągnęła poziom A1, jest w stanie zrozumieć i używać codziennych wyrażeń i prostych zwrotów. Potrafi zadawać i odpowiadać na podstawowe pytania dotyczące siebie i innych osób, a także opisywać swoje otoczenie.

Na poziomie A2, zdobywa się umiejętności potrzebne do zrozumienia zdań i wyrażeń związanych z życiem codziennym, pracą i rozrywką. Osoba na tym poziomie jest w stanie opisać swoje uczucia, doświadczenia oraz wyrazić proste poglądy.

Poziomy Średniozaawansowane, czyli B1 i B2

Poziomy B1 (Średniozaawansowany) i B2 (Zaawansowany) reprezentują bardziej zaawansowany etap nauki języka angielskiego. Osoba, która osiągnęła poziom B1, może zrozumieć główne elementy prostych tekstów na różnorodne tematy, jak również komunikować się w większości sytuacji społecznych (np. w czasie podróży).

Na poziomie B2, osoba jest w stanie zrozumieć bardziej złożone teksty i prowadzić zaawansowane rozmowy na różnorodne tematy. Może wyrazić swoje poglądy jasno i precyzyjnie, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Czarny szlak, czyli Zaawansowane i Biegłe Umiejętności na poziomie C1 i C2

Poziomy C1 (Zaawansowany wysoki) i C2 (Biegły) to topowe poziomy nauki języka angielskiego. Osoba na poziomie C1 może zrozumieć zaawansowane teksty i wyrażać się płynnie i spontanicznie. Potrafi swobodnie komunikować się w praktycznie w każdej sytuacji i temacie, zarówno społecznym, jak i zawodowym – choć do tego wątku jeszcze wrócimy.

Poziom C2 reprezentuje biegłą znajomość języka angielskiego. Osoba osiągająca ten poziom rozumie trudne i abstrakcyjne treści, potrafi precyzyjnie wyrażać swoje myśli i niemal w pełni posługuje się językiem jak osoba rodzima.

Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) stanowi nieocenione narzędzie dla nauki języka angielskiego. Dzięki sześciu klarownym poziomom – A1, A2, B1, B2, C1 i C2 – osoby uczące się języka mogą łatwiej określić swój obecny poziom zaawansowania i dostosować swoje cele nauki.

Specjalistyczne kursy językowe

Poziomy od A1 do C2 opisują ogólne, uniwersalne kompetencje językowe, nie odnoszą się jednak do specjalistycznego/branżowego „słownictwa”. Co to oznacza? Osoba na poziomie B2 może dość swobodnie mówić i pisać w języku obcym na wiele tematów (filmy, książki, podróże, zakupy), ale może mieć problemy w komunikacji „branżowej”

Jeśli chcesz rozbudować swoje kompetencje językowe w konkretnej dziedzinie/branży, zdecyduj się na specjalistyczny kurs języka obcego

MBE Master of Business English to przykład szkolenia dopasowanego do konkretnych potrzeb. Kurs języka angielskiego biznesowego pozwala zdobyć konkretne i unikatowe umiejętności – to taki kurs skrojony na miarę.

I choć zdobywanie kompetencji krok po kroku – A1, A2… itd. jest ważne – to na pewnym etapie kariery zawodowej specjalizacja jest nieunikniona. Kurs MBE to taki dodatkowy ekstrafakultet, punkt bonusowy i kamyczek, który może przechylić szalę kariery i sukcesu na twoją stronę.

Zrób coś dla siebie

Trudno wyobrazić sobie karierę w międzynarodowej firmie bez dobrej znajomości języka obcego. Ale jeśli myślisz, że to, co wyniosłeś ze szkoły jest wystarczające, to niestety musimy cię rozczarować. Dzisiaj topowi pracodawcy szukają topowych specjalistów. Nawet jeśli jesteś wybitnym analitykiem finansowym, to nie zrobisz kariery w międzynarodowym biznesie bez specjalistycznych kompetencji językowych. Pamiętaj, rozwijamy się i uczymy się przez całe życie

Taki kurs jak MBE Business English to twój as w rękawie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym magistrem, czy szukasz możliwości przebranżowienia albo chcesz postawić kolejny krok w swojej karierze, specjalistyczny kurs językowy da ci szansę wyróżnienia się na tle innych kandydatów do pracy.

Dlatego zainwestuj w siebie, w swój rozwój, w swoją karierę. Kurs językowy to najlepsza lokata kapitału, bo inwestujesz w najcenniejsze aktywa – w siebie!

Blog hutchinson institute

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.