Lifelong learning – dlaczego warto się uczyć?

2022-08-26

Idea lifelong learning pozwala odnaleźć się w ciągle zmieniającym się świecie. Bez nieustannego podnoszenia kwalifikacji można zostać w tyle nie tylko w życiu zawodowym, ale także w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego.

Lifelong learnng, czy jak wolą niektórzy – kształcenie ustawiczne, nie oznacza wyłącznie zdobywania nowej wiedzy, nazwijmy ją “wiedzą książkową”. Lifelong learning to nowe kompetencje i nowe umiejętności, które pozwalają osobom dorosłym dostosowywać się na bieżąco do ewoluującego świata. 

Kształcenie ustawiczne to w dużej mierze różnego rodzaju kursy oraz szkolenia, czy to organizowane indywidualnie, czy też przez pracodawcę. Często wiążą się one z obraną ścieżką zawodową i rozwijają wiedzę zdobytą na etapie nauki w szkołach i na studiach (np. lekarz-specjalista uczy się nowinek w ramach swojej specjalizacji). 

Ale idea lifelong learning zakłada także (a może przede wszystkim) zdobywanie nowej wiedzy, nowych kompetencji i nowych umiejętności tak, aby móc zaadoptować się do nowych ról społecznych i wymogów zmieniającego się świata.

Kształcenie ustawiczne w Polsce

Niestety określenie “kształcenie ustawiczne” zostało w naszym kraju nieco wypaczone. Polski ustawodawca powiązał ten termin z różnymi sposobami “formalnej” nauki w formach szkolnych i pozaszkolnych, w tym m.in. z kursami zawodowymi czy kursami umiejętności zawodowych. Wg Prawa oświatowego kształcenie ustawiczne odbywa się w:

  • publicznych i niepublicznych szkołach dla dorosłych, branżowych szkołach II stopnia i szkołach policealnych, 
  • publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i centrach kształcenia zawodowego oraz publicznych i niepublicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe.

Dodatkowo kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą prowadzić też instytucje rynku pracy oraz podmioty prowadzące działalność oświatową posiadające stosowną akredytację.

Chyba nie ulega wątpliwości, że tym samym kształcenie ustawiczne zostało sprowadzone do formalnych zajęć, przypominających kolejne etapy edukacji szkolnej. 

A przecież w idei lifelong learning chodzi zdecydowanie o coś więcej!

Lifelong learning szansą na rozwój

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nie pomyślelibyśmy, że powstaną zawody, które obecnie są coraz bardziej powszechne. Kto w latach 90 ubiegłego wieku, wybierając kierunek kształcenia, myślał o tym, że za kilka lat potrzebni będą np. operatorzy dronów? Kto uczył się w kierunku analizy big data? 

Kwestie zawodowe to jedno, ale przecież na przestrzeni ostatnich 15-20 lat zmieniła się nasza codzienność! Szeroki dostęp do internetu wiąże się z umiejętnością obsługi komputera, a możliwość swobodnego podróżowania niejako wymusza naukę języków obcych

To jest właśnie lifelong learning – zdobywanie nowej wiedzy i nowych umiejętności, które pomagają odnaleźć się na nowoczesnym rynku pracy, ale także takich, które ułatwią codzienne życie. 

Gdzie zdobywać wiedzę

Kształcenie ustawiczne nie polega więc na zapisaniu się do publicznej placówki kształcenia. To tylko jedna z form i jedna z możliwości, ale tak naprawdę spectrum rozwiązań jest dużo, dużo większe. 

Lifelong learning to między innymi nauka języków obcych – to poznawanie nowych języków albo rozwijanie tych, które już się zna (np. poprzez specjalistyczne szkolenia typu MBE Master of Business English). 

Nie można zapomnieć także o rozwoju kompetencji osobistych. Przeróżne szkolenia miękkie dają szansę na zdobycie nowej wiedzy i nowych umiejętności np. w zakresie technik sprzedaży, negocjacji, a także mindfullnes. To od nas zależy, którą ścieżkę rozwoju wybierzemy.

Jeśli ktoś machnie na to wszystko ręką i powie, że lifelong learning jest nie dla niego, to niestety, świat mu odjedzie, taka jest brutalna prawda. Postawienie na ciągłą edukację to jedyna szansa, aby dotrzymać kroku “nowemu” i być gotowym na zmiany, które występują i które jeszcze przed nami. 

Blog hutchinson institute