Mindfulness — co to jest trening uważności?

2023-04-14 superadmin

Czy słyszałeś o treningu uważności, o ćwiczeniach mindfulness, może o medytacji mindfulness? Słyszałeś? Nie?? To koniecznie sprawdź, jak możesz polepszyć swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, jeśli wdrożysz to do swojego życia.

Czym jest trening uważności? Zacznijmy od uważnego przeczytania tego artykułu i równie uważnego (a przede wszystkim szczerego) odpowiedzenia sobie, czy te sytuacje mnie dotyczą.

„Jutro muszę odebrać dziecko ze szkoły, później musimy pojechać na zakupy – trzeba już powoli kompletować rzeczy na majówkę, a może już na wakacje. A właśnie – gdzie by tu pojechać? Muszę koniecznie umówić się za tydzień w jakimś biurze podróży. Aha, no i paszport, trzeba wyrobić nowy paszport, ale bez nowego zdjęcia nie da rady”.

Widzisz – od odebrania dziecka ze szkoły, aż do urzędu i paszportu. Tak mogą galopować myśli. Albo tak:

„Dlaczego nie złożyłem tego wniosku o dotację!! Może moja firma dzisiaj wyglądałaby zupełnie inaczej? Może mielibyśmy więcej klientów zagranicznych? Ciekawe, czy dzięki dotacji można było wyjechać na targi do Brukseli? Hmm, ale przecież nie mam w firmie nikogo, kto udźwignąłby międzynarodowe kontrakty. Może powinienem wówczas sprawdzić to dokładnie, szkoda, że tego nie zrobiłem!”

Tak też może wyglądać mętlik w głowie – roztrząsanie tego, co było, a czego nie da się już zmienić. Było – minęło! 

Tym, co potrafi zamęczyć każdego z nas, jest taki „bałagan w głowie” – gonitwa myśli i rozmyślanie, co to będzie i jak to było. Mózg każdego wystawiony jest na nie lada wyzwanie poradzenia sobie z tymi wszystkim analizami.

Mindfulness jest przeciwieństwem takiego sposobu myślenia, który – nie oszukujmy się – ma każdy (a przynajmniej większość) z nas. Trening mindfulness uczy, że ważne jest TU I TERAZ.

Życie bez świadomej uważności

Wróćmy do naszych przykładowych sytuacji z dzieckiem/zakupami/podróżami oraz z dotacją/firmą/kadrą. Czujesz to napięcie, które takie sytuacje wywołują? Nie ma w nich grama pozytywnych emocji, są tylko nerwy i stres

Mindfulness stworzono właśnie po to, by nauczyć się redukować stres i skupiać się na teraźniejszości. Bo sam stres to zwykle nie sytuacja, ale obawy z nią związane, projekcje mózgu, który podąża gdzieś daleko, daleko…, gdy tymczasem rzeczywistość jest tutaj, przed tobą. Musisz tylko (i aż!!) nauczyć się skupiać na niej uwagę. To jest właśnie trening mindfulness, to jest właśnie uważność.

Jak działa mindfulness?

Twórca mindfulnes Jon Kabat-Zinn powiedział, że „to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”.

Zatem czym jest mindfulness? To umiejętność skupienia całej uwagi na tym, czego doznajemy w danym momencie. To umiejętność skierowania uwagi na to, co tu i teraz. 

Oczywiście jak ze wszystkimi umiejętnościami – trzeba je doskonalić i ćwiczyć. Dlatego mówi się o treningu mindfulness czy o medytacji mindfulness (medytacji uważności).

Zacznij trenować, ćwicz, medytuj, a nauczysz się wyciszać emocje, odsuwać myśli na bok, oczyszczać głowę i skupiać na tym, co dzieje się tu, w tej chwili. Nawet nie wyobrażasz sobie, jak wiele korzyści płynie z mindfulness.

Co dają ćwiczenia mindfulness?

Pierwsze, co zauważysz to redukcja stresu. Poprawi się też twoja koncentracja, poczujesz równowagę emocjonalną, zmniejszy się napięcie nerwowe. Można powiedzieć, że generalnie poprawi się twoje samopoczucie. Ale to ogólnik. Tak naprawdę podniesie się cała jakość życia

Dzięki treningowi uważności będziesz wiedział, jak się wyciszyć, jak się zrelaksować, jak nie dopuszczać do siebie złych myśli i negatywnych emocji. Mindfulness to zdrowy duch, umysł, ale także i ciało. Im mniejszy stres, tym lepsze zdrowie. Poprawia się funkcjonowanie układu odpornościowego i krwionośnego, minimalizowane jest ryzyko nadciśnienia i chorób serca, redukowane są dolegliwości psychosomatyczne.

Chcesz to wszystko osiągnąć? Nic prostszego, wystarczy wdrożyć trening uważności.

Jak wygląda trening mindfulness?

Wyróżniamy dwa główne treningi mindfulness: MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) oraz MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy)

MBSR powstał  pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, a jego twórcą jest Jon Kabat-Zinn z Uniwersytetu Medycznego Massachusetts. Drugi trening – MBCT – to dzieło trójki naukowców, którzy zajmowali się zapobieganiem nawrotów depresji.

Trening Redukcji Stresu Oparty na Uważności (MBSR) adresowany jest przede wszystkim do osób, które chcą nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Wieloletnie badania pokazały, że trening MBSR prowadzi do:

  • zmniejszenia objawów fizycznych i psychicznych stresu;
  • większej zdolności relaksowania się;
  • zmniejszenia poziomu/nasilenia bólu i zwiększenia zdolności do radzenia sobie z chronicznym bólem;
  • umiejętności efektywnego radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Z kolei Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (MBCT) jest rozwinięciem treningu mbsr i jest skierowana głównie do tych osób, które zmagają się z nawracającymi epizodami depresyjnymi oraz dla osób, które mają tendencję do ciągłego zamartwiania się. 

W czasach, gdy tempo życia rośnie z każdym dniem, a relaks stał się dobrem luksusowym, trening uważności jest remedium na wiele trosk. Nadmierne rozmyślanie, gonitwa myśli, wszechobecne stresory, które czają się dookoła – to wszystko dewastuje nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dzięki mindfulness i treningowi uważności dowiesz się, jak cieszyć się chwilą, jak skupiać się na teraźniejszości, jak odczuwać przyjemność z chwili. Pora zatroszczyć się o swój dobrostan.

Dzisiaj nie wystarczy już balans między życiem rodzinnym a karierą, dzisiaj nowym trendem jest work-life fluidity, który stawia na tu i teraz, na emocje i relacje, na harmonijny przepływ. Trening mindfulness pomoże ci osiągnąć tą harmonię.

Blog hutchinson institute