Czy cytaty motywują do działania

2023-03-23 superadmin

Cytaty motywujące są niezwykle popularne wśród dorosłych, czy młodzieży. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez sięgnięcia po „cytat na dziś”. Inspirujące i motywujące plakaty czy karteczki wiszą przy biurku, nad łóżkiem, przyklejone są do monitora. Czy te wszystkie cytaty faktycznie pomagają? A może to takie magiczne zaklęcia, które mają tylko sprawić wrażenie, że jesteśmy zmotywowani, gotowi do działania, a w praktyce niewiele z tych porad udaje się wdrożyć, bo przygniata nas szarzyzna bieżącego dnia?

Skąd brać inspirujące cytaty

Każdego z nas napędza do działania coś innego. Dla jednego mentorem jest przedsiębiorca, który odniósł sukces i rozwinął firmę z przydomowego garażu do międzynarodowej korporacji. Dla kogoś innego inspiracją jest sportowiec, który wrócił do walki o medale po ciężkiej kontuzji. Motywować może Biblia albo biografia znanej aktorki. 

W sumie to bez znaczenia, skąd czy od kogo czerpiemy siłę i motywację, ważne, by robić to świadomie. Bo bez względu na to, czy inspiruje cię Steve Jobs – twórca światowego imperium, czy twoja mama, która od 40 lat z powodzeniem prowadzi aptekę i właśnie otworzyła już 3 filię, kluczem do sukcesu jest świadome podążanie za tymi „złotymi rozwiązaniami”.

Autorytet i cytaty motywacyjne 

Masz jakiś ulubiony cytat, który szczególnie mobilizuje cię do działania? Taki, który masz wyryty głęboka w głowie, albo jeszcze lepiej – w swoim DNA?

Pewnie ile osób, tyle odpowiedzi. 

Może ten?

„Dobrze zrobione jest lepsze niż dobrze powiedziane” (Benjamin Franklin).

A może:

„Szaleństwo to robienie ciągle tych samych rzeczy w oczekiwaniu różnych rezultatów” (Albert Einstein).

Skąd się bierze ich popularność? Przecież nie mówią o niczym odkrywczym – chyba każdy wie, że lepiej robić niż gadać albo, że powtarzanie non stop tego samego nie prowadzi do żadnej zmiany?

Być może fakt, że to złote myśli wybitnych osób sprawia, że aforyzmy przyjmowane są jako pewnik, aksjomat. Czy odwołanie się do autorytetu sprawia, że dana myśl, cytat wywiera na nas taki wpływ?

Warto wspomnieć o teorii Roberta Cialdiniego, psychologa, który badał, co i w jaki sposób wpływa na nasze zachowania. Jedną z reguł, którą opisał, jest tzw. reguła autorytetu. Według niej na każdego z nas mocno oddziałuje człowiek, którego uznajemy za autorytet. I nie musi to być wcale ktoś znany z imienia i nazwiska (np. Einstein). Dlaczego w reklamach leków występuje „lekarz”, czyli osoba w białym fartuchu? Żebyśmy uwierzyli jej autorytetowi (autorytetowi lekarza), że ten konkretny lek nam pomoże.

Prawdopodobnie to właśnie nasza naturalna skłonność do poszukiwania autorytetów sprawia, że tak chętnie sięgamy po złote myśli i cytaty motywujące znanych osób. 

Czy mobilizacja działa?

Chcesz zacząć biegać?

„Brak wiary powoduje, że ludzie boją się przekraczać swoje granice, a ja uwierzyłem w siebie” (Muhammad Ali).

A może boisz się zacząć wszystko od nowa i założyć wymarzoną firmę?

„Wszystkie nasze marzenia mogą stać się rzeczywistością – jeśli mamy odwagę je realizować!” (Walt Disney).

Na każdą okoliczność można znaleźć cytat, który zachęci do działania, pokrzepi, doda wiary we własne siły. Bo o to chodzi, by na czyimś przykładzie zobaczyć, że można, że się uda, że przynajmniej warto spróbować. Porażki są wpisane w nasze życie, ale motywacja to chęć do działania na przekór wszelkim barierom.

Gdy codziennie rano będziesz patrzyć na swój ulubiony cytat motywacyjny, gdy naprawdę w niego uwierzysz, gdy przeorientujesz swoje życie na realizację swojego celu, wówczas przekonasz się, że ten cytat, ta złota myśl była jednym z filarów, na których zbudowałeś swój sukces.

Hutchinson Intitute wspiera sukces, a nasze oferta szkoleń miękkich i kursów językowych to świetna podstawa do rozwoju. Wierzymy, że nasze działania pomogą ci w realizacji planów, a cytaty motywacyjne tylko dodatkowo nakręcą cię do działania.

Blog hutchinson institute