Motywacja w pracy – historia pewnego listonosza
2023-09-21
Co nas motywuje do pracy? Czyli liczą się tylko zarobki i stanowiska, a może determinacja i zaangażowanie wynikają z pasji? Czego uczy nas historia listonosza?
Średnio licząc pracujemy 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo, 160 godzin miesięcznie, prawie 2000 godzin rocznie. Praktycznie połowę naszego dnia spędzamy w pracy. Czy w tym czasie pracujesz z pasją i zaangażowaniem, czy tylko odliczasz godziny do wyjścia?
Zastanów się, czy możesz powiedzieć o sobie: „Pracuję jak Robert Fleiss”.
Listonosz ze Śnieżki
Robert Fleiss (Fleiß), legendarny listonosz z Karkonoszy codziennie odbierał i dostarczał przesyłki na najwyższą górę Karkonoszy – każdego dnia wspinał się na Śnieżkę (1602 m n.p.m.) z torbą wypełnioną listami i widokówkami. Pracę listonosza rozpoczął w 1873 w Miłkowie, ale już po roku zrezygnował. Przez kilka kolejnych lat trudnił się różnymi zajęciami, jednak w 1889 roku ponownie założył mundur listonosza i nosił go nieprzerwanie przez 37 lat.
Przez te wszystkie lata wspinał się z Karpacza przez Kocioł Wielkiego Stawu, przez Równię pod Śnieżką aż na najwyższy szczyt Karkonoszy.
Dzień w dzień, 19 km drogi, 1100 metrów przewyższenia, z torbą ważącą około 50 kilogramów.
A wszystko to w czasach, gdy nie było trekingowych butów, wygodnych ubrań, ba, nie było nawet dobrze wytyczonych ścieżek, nie mówiąc już o ubitej drodze, która teraz prowadzi na szczyt Śnieżki. Ale Robert Fleiss nie narzekał, przez te lata sumiennie wypełniał swoje obowiązki, bo kto, jak nie ten karkonoski listonosz miał zająć się przesyłkami. A już wówczas góra była niezwykle popularna – każdego roku wchodziło na nią kilkadziesiąt tysięcy turystów, którzy chcieli wysłać widokówkę z wizerunkiem Śnieżki.
Wyliczono, że przez te wszystkie lata legendarny pocztowiec przeszedł 200 tys. km, czyli tak, jakby pięciokrotnie okrążył Ziemię. Natomiast w swojej torbie przeniósł równowartość 300 wagonów towarowych.
Historia Roberta Fleissa ma słodko-gorzki smak, jak to często w życiu bywa. W 1925 roku Robert Fleiss został zwolniony z pracy po 37 latach nienagannej służby. Mówi się, że to był cios dla leciwego listonosza. Zmarł w 1937 roku. Pozostała jednak po nim pamięć – popiersie znajduje się w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, także w Karpaczu można wziąć udział w grach terenowych, które prowadzą śladami legendarnego listonosza.
Jak zdobywać góry w pracy?
Oczywiście dzisiaj praca karkonoskiego listonosza wygląda inaczej. Ale wówczas, prawie 150 lat temu… Co pchało Roberta Fleissa do codziennej wspinaczki? Miłość do gór czy poczucie obowiązku? A może po prostu pewność zarobku?
Czy ty masz w sobie taką determinację, jaką miał ten pocztowiec? Wśród wielu czynników, które wpływają na motywację, są m.in. stabilność zatrudnienia, atmosfera w miejscu pracy czy prestiż. Co Ciebie motywuje do pracy?
Motywacja to suma różnych elementów – to warunki pracy, to atmosfera, to uznanie i prestiż. O motywację w pracy trzeba dbać, trzeba ją pielęgnować. Skuteczne działanie jest możliwe tylko, gdy pojawia się zaangażowanie, a zaangażowanie wynika w dużym stopniu z motywacji. Inaczej wykonujesz przecież zadania, co do których nie jesteś przekonany, a inaczej te, które rozumie i z którymi się utożsamiasz.
Mamy nadzieję, że Ciebie motywacja nie opuszcza; że jesteś Robertem Fleissem w swojej firmie.