Najważniejsze trendy HR

2022-10-24

Podczas przeglądania różnych raportów poświęconych HR, można znaleźć wiele ciekawych i inspirujących analiz, a przede wszystkim obserwacji, co obecnie liczy się w obszarze zarządzania personelem, czy szerzej – polityki personalnej. Wybraliśmy 3, naszym zdaniem kluczowe trendy HR.

Każde pokolenie, które wchodzi na rynek pracy, wymusza zmiany, do których pracodawcy muszą się przystosować. Jeśli przegapią moment i pozostaną przy starych schematach, może się okazać, że młodzi i zdolni będą omijać tą firmę szerokim łukiem.

Jeszcze do niedawna rynek pracy zdominowany był przez pokolenia X i Y (czyli w uproszczeniu osoby urodzone w drugiej połowie XX w.). Obecnie powoli do głosu zaczyna dochodzić pokolenie Z – osoby, które nie znają “niecyfrowego” świata. Piętno na trendach w  HR odcisnęła również pandemia, choć pewnie jej społeczne skutki odczujemy mocniej dopiero za jakiś czas.

Spośród różnych analiz i badań wybraliśmy 3 trendy, które naszym zdaniem są bardzo widoczne – to po pierwsze, a po drugie – wymagają przeorganizowania systemu myślenia o pracownikach i o firmie.

Wellbeing w HR

Który przełożony czy pracodawca 20 – 30 lat temu zwracał uwagę na samopoczucie pracownika? Jeśli takiego znasz, to musiałeś trafić na wyjątkowo empatyczną osobę. Wówczas liczyła się praca, praca i jeszcze raz praca.

Oczywiście firmowe zadania są wciąż istotne i kluczowe, ale okazało się, że pracownik realizuje je lepiej i sprawniej, gdy czuje się po prostu dobrze i komfortowo.

Ważna uwaga – wellbeing w miejscu pracy to filozofia działania całej organizacji, a nie paczka z okazji Świąt, czy dofinansowanie wczasów (choć wsparcie finansowe i docenienie jest rzecz jasna ważnym elementem).

Coraz mocniej w HR podkreśla się konieczność zaprojektowania wellbeingowego środowiska pracy, które z jednej strony pozwala łączyć życie prywatne z zawodowym, a z drugiej jest impulsem do twórczego działania w pracy, do zaangażowania się w życie w firmy.

Dlatego właśnie wielu przedsiębiorców i wiele organizacji kieruje swoich managerów na specjalistyczne kursy i szkolenia wellbeingowe. To okazja, aby zrozumieć tę ideę i przekuć ją w sukces firmy.

Talenty

Chyba żaden pracodawca nie chce tracić cennych pracowników. Z drugiej jednak strony nie można przecież wykluczyć, że któregoś dnia najlepszy pracownik postanowi zmienić miejsce pracy. Na taką sytuację trzeba się przygotować – można mieć listę kandydatów do pracy z zewnątrz, ale pierwszym krokiem powinna być analiza talentów wewnątrz firmy.

System wyławiania talentów (zarządzania talentami) w organizacji jest nie tylko trendem, a po prostu koniecznością. Mówiąc wprost – firm nie stać na utratę potencjału, który być może kryje się w zespole. Tylko jak go odkryć?

Narzędzi jest wiele, a jednym z nich są z pewnością szkolenia podnoszące kwalifikacje lub takie, które pomagają w odkryciu nowych cech, nowych zdolności. To podejście ściśle wiążę się z ideą life long learning. Kto wie, czy w Twoim zespole nie pracuje teraz wybitny analityk albo osoba o wyjątkowych zdolnościach do nauki języków obcych?

Onboarding i offboarding

O ile onboarding był trendy już jakiś czas temu, to coraz większe znaczenie przykłada się teraz do offboardingu. Mówiąc w skrócie – onboarding polega na przyjaznym przyjęciu nowego pracownika do pracy (przydzielenie opiekuna, szkolenia wprowadzające itp.). Offboarding to z kolei komfortowe rozstanie się z pracownikiem (przekazanie zadań, rozliczenie się z powierzonego sprzętu itp.).

Dlaczego z punktu widzenia HR takie rozstanie powinno być komfortowe? Otóż zauważono, że znacząco zwiększa się liczba osób (szczególnie specjalistów), które wracają do starego miejsca pracy. Wiąże się to z deficytem wyspecjalizowanych pracowników na rynku pracy.

I teraz pomyśl – czy chciałbyś wrócić do firmy, która pożegnała Cię nieelegancko, w chaosie i dezinformacji? A jeśli to rozstanie przebiegło bezproblemowo, na jasnych zasadach i po prostu kulturalnie? Do której z tych firm Ty byś wrócił?

Trzeba być na bieżąco z trendami HR, bo inaczej Twoja firma może zostać daleko w tyle. Nawet najnowocześniejsze maszyny i najlepszy sprzęt nie osiągną sukcesu bez kompetentnego zespołu. O tym wszystkim porozmawiamy podczas Kongresu HR Genius 3.0., gdzie specjaliści doradzą i podpowiedzą, jak zmierzyć się z najnowszymi kierunkami w zarządzaniu firmą i personelem.

Blog hutchinson institute