Biuro w domu – czy to zdrowe rozwiązanie

2023-11-16

Narastająca tendencja do pracy zdalnej podkreśliła znaczenie dobrze zaprojektowanego biura w miejscu zamieszkania. Biuro domowe, które jest starannie zaplanowane, nie tylko zwiększa produktywność, ale odgrywa także ważną rolę w osobistym dobrostanie. Ale komfort pracy to nie tylko meble biurowe i kącik do pracy, który można wydzielić w sypialni. Liczy się też styl pracy w domu.

Świat się zmienił. To nie tylko kwestia samej pandemii, która zatrzymała nas w domach, choć fakt – lockdown był katalizatorem dynamicznych zmian. Niezależnie od tego zmieniają się warunki społeczne – pokolenie Z inaczej postrzega rzeczywistość niż 40- czy 50-latkowie. Galopuje cyfrowa rewolucja – internet jest już praktycznie wszędzie, a życie w chmurze staje się czymś naturalnym. Dziś coraz więcej osób pracuje w domu, a jeszcze kilkanaście lat temu standardem było krzesło, biurko, kontenerek w jakimś firmowym pokoiku na 12 piętrze biurowca. Dziś work-life balance, a właściwie work-life fluidity wymaga bardziej elastycznego podejścia. Dlatego praca z domu stała się czymś zupełnie normalnym i naturalnym; ba, home office dopuszczono nawet w przepisach prawa.

Biuro w domu – jak urządzić przestrzeń do pracy

Pierwszym krokiem jest na pewno wybór odpowiedniej powierzchni do urządzenia domowego biura. Idealne miejsce do pracy powinno mieć wystarczająco dużo naturalnego światła dziennego – wybierz więc dobrze oświetlony pokój. Organizując stanowisko pracy pamiętaj o tym, że praca z domu chcąc nie chcąc będzie mieszać się z życiem prywatnym. Dla niektórych bardzo ważne jest ustanowienie jasnej granicy między miejscem pracy a przestrzenią życiową, aby utrzymać balans między pracą a życiem rodzinnym. Ale nie musisz od razu tworzyć gabinetu w domu i przerabiać połowy mieszkania!! Odrębny pokój może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, to fakt, ale jeśli przestrzeń i metraż jest ograniczeniem, nawet dedykowany kąt gdzieś w sypialni czy salonie może wystarczyć. Kluczem jest kreatywna aranżacja!

Ergonomia i Komfort

Wyposażenie, czyli m.in. meble do domowego biura są tak samo ważne jak wybór pokoju. Planujesz pracować leżąc w łóżku? Chyba nie! Dlatego domowe biuro wymaga odpowiednich akcesoriów.

Fizyczny komfort w biurze domowym jest niezwykle ważny, ponieważ ma bezpośredni wpływ na zdrowie i produktywność. Warto zainwestować w ergonomiczny fotel albo krzesło, taka sama uwaga powinna być poświęcona też biurku – powinno być na odpowiedniej wysokości i wystarczająco przestronne, aby pomieścić laptop, monitor czy klawiaturę. Jeśli myślisz, że każde krzesło w domu nadaje się do siedzenia przy komputerze, to szybko Twoje plecy pokażą Ci, jak bardzo się mylisz.

Kolejna sprawa niezwykle istotna dla twojego zdrowia to światło. Najlepsze jest światło dzienne, więc staraj się umieścić blat biurka w pobliżu okna. Oczywiście nie zawsze to możliwe, dlatego oprócz naturalnego światła potrzebne będzie Ci regulowane sztuczne oświetlenie. Aby poprawić atmosferę i zmniejszyć zmęczenie oczu, przy stanowisku pracy dodaj trochę roślin, które nie tylko poprawią jakość powietrza, ale pomogą zmniejszyć stres i ból oczu. Pamiętaj — zielony kolor uspokaja!

Porządek musi być

Zorganizowane miejsce pracy sprzyja efektywności. Czy dobrze się czujesz w bałaganie? Czy sterta papierów i brudne kubki po kawie na biurku to Twoje wymarzone miejsce pracy? Regularne sprzątanie biurka i przestrzeni wokół może znacząco wpłynąć na Twoją produktywność, ba, nawet na Twoje zdrowie psychiczne. Gdy w czasie pracy w domu szef zadzwoni z jakimś ważnym pytaniem, lepiej jest mieć pod ręką wykresy, o które pyta, zamiast w popłochu i w stresie biegać z pokoju do pokoju i szukać TEGO dokumentu. 

Chociaż funkcjonalność jest kluczowa, organizując biuro domowe, pamiętaj o komforcie. Skoro zdecydowałeś się urządzić biuro w domu, to pozwól sobie na personalizację. W koncepcji work-life fluidity chodzi o naturalne przenikanie się dwóch światów – zawodowego i osobistego, dlatego jeśli chcesz, by w miejscu pracy w domu stała wieża HiFi i stały płyty CD z ulubionymi nagraniami – zrób to!

Praca a życie osobiste – czy da się pogodzić

Jednak chyba największym wzywaniem nie jest wcale aranżacja wnętrza, a utrzymanie zdrowej relacji między pracą a życiem osobistym. Czy ustalać rutynę z jasnymi godzinami rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy? Jeśli dzięki temu będziesz bardziej efektywny, to tak.  A co z przerwami, co z wyjściem do sklepu albo po dziecko do przedszkola? Jedna strona medalu to Twoje ustalenia z przełożonymi. Druga sprawa – przerwy mogą wybijać z rytmu i wpływać na rytm pracy. Jednak najnowsze trendy mówią, że skoro może to podnieść Twoją wydajność, zadowolenie z pracy i nie zaburzy to np. terminów wykonania pracy, to w czym problem? Liczy się efekt, a nie sama droga do niego. To właśnie płynność i integracja dwóch światów – życia zawodowego i prywatnego.

Praca zdalna to coś więcej niż wygospodarowanie miejsca na biuro w domu, to też (a może przede wszystkim) zmiana sposobu myślenia – Twojego i Twoich przełożonych. Oprócz mebli, wygodnego krzesła, biurka i fotela, liczy się bowiem to, jak będziesz pracować w trybie home office. Czy będziesz „uwiązany” do pracy przy komputerze, czy też będziesz mógł pogodzić życie prywatne z życiem zawodowym…

Starannie i ergonomicznie zaaranżowana przestrzeń domowego biura zwiększy produktywność, ale również wesprze Twoje zdrowie, Twoje samopoczucie, Twój wellbeing. Ale równie ważne jest naturalne przenikanie się codziennych obowiązków – tych zawodowych, i tych prywatnych oraz stworzenie takich warunków, byś mógł rozwijać się i jako pracownik, i jako matka, ojciec, córka, brat… Po prostu być sobą.

Blog hutchinson institute