Mindfulness — co to jest trening uważności?

Hutchinson 14 kwietnia 2023
Wiedza
Mindfulness — co to jest trening uważności?

Czy słyszałeś o treningu uważności, o ćwiczeniach mindfulness, może o medytacji mindfulness? Słyszałeś? Nie?? To koniecznie sprawdź, jak możesz polepszyć swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, jeśli wdrożysz to do swojego życia.

Czym jest trening uważności? Zacznijmy od uważnego przeczytania tego artykułu i równie uważnego (a przede wszystkim szczerego) odpowiedzenia sobie, czy te sytuacje mnie dotyczą.

„Jutro muszę odebrać dziecko ze szkoły, później musimy pojechać na zakupy – trzeba już powoli kompletować rzeczy na majówkę, a może już na wakacje. A właśnie – gdzie by tu pojechać? Muszę koniecznie umówić się za tydzień w jakimś biurze podróży. Aha, no i paszport, trzeba wyrobić nowy paszport, ale bez nowego zdjęcia nie da rady.”

Widzisz – od odebrania dziecka ze szkoły, aż do urzędu i paszportu. Tak mogą galopować myśli. Albo tak:

„Dlaczego nie złożyłem tego wniosku o dotację!! Może moja firma dzisiaj wyglądałaby zupełnie inaczej? Może mielibyśmy więcej klientów zagranicznych? Ciekawe, czy dzięki dotacji można było wyjechać na targi do Brukseli? Hmm, ale przecież nie mam w firmie nikogo, kto udźwignąłby międzynarodowe kontrakty. Może powinienem wówczas sprawdzić to dokładnie, szkoda, że tego nie zrobiłem!”

Tak też może wyglądać mętlik w głowie – roztrząsanie tego, co było, a czego nie da się już zmienić. Było – minęło! 

Tym, co potrafi zamęczyć każdego z nas, jest taki „bałagan w głowie” – gonitwa myśli i rozmyślanie, co to będzie i jak to było. Mózg każdego wystawiony jest na nie lada wyzwanie poradzenia sobie z tymi wszystkim analizami.

Mindfulness jest przeciwieństwem takiego sposobu myślenia, który – nie oszukujmy się – ma każdy (a przynajmniej większość) z nas. Trening mindfulness uczy, że ważne jest TU I TERAZ.

Życie bez świadomej uważności

Wróćmy do naszych przykładowych sytuacji z dzieckiem/zakupami/podróżami oraz z dotacją/firmą/kadrą. Czujesz to napięcie, które takie sytuacje wywołują? Nie ma w nich grama pozytywnych emocji, są tylko nerwy i stres

Mindfulness stworzono właśnie po to, by nauczyć się redukować stres i skupiać się na teraźniejszości. Bo sam stres to zwykle nie sytuacja, ale obawy z nią związane, projekcje mózgu, który podąża gdzieś daleko, daleko…, gdy tymczasem rzeczywistość jest tutaj, przed tobą. Musisz tylko (i aż!!) nauczyć się skupiać na niej uwagę. To jest właśnie trening mindfulness, to jest właśnie uważność.

Jak działa mindfulness?

Twórca mindfulnes Jon Kabat-Zinn powiedział, że „to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”.

Zatem czym jest mindfulness? To umiejętność skupienia całej uwagi na tym, czego doznajemy w danym momencie. To umiejętność skierowania uwagi na to, co tu i teraz. 

Oczywiście jak ze wszystkimi umiejętnościami – trzeba je doskonalić i ćwiczyć. Dlatego mówi się o treningu mindfulness czy o medytacji mindfulness (medytacji uważności).

Zacznij trenować, ćwicz, medytuj, a nauczysz się wyciszać emocje, odsuwać myśli na bok, oczyszczać głowę i skupiać na tym, co dzieje się tu, w tej chwili. Nawet nie wyobrażasz sobie, jak wiele korzyści płynie z mindfulness.

Co dają ćwiczenia mindfulness?

Pierwsze, co zauważysz to redukcja stresu. Poprawi się też twoja koncentracja, poczujesz równowagę emocjonalną, zmniejszy się napięcie nerwowe. Można powiedzieć, że generalnie poprawi się twoje samopoczucie. Ale to ogólnik. Tak naprawdę podniesie się cała jakość życia

Dzięki treningowi uważności będziesz wiedział, jak się wyciszyć, jak się zrelaksować, jak nie dopuszczać do siebie złych myśli i negatywnych emocji. Mindfulness to zdrowy duch, umysł, ale także i ciało. Im mniejszy stres, tym lepsze zdrowie. Poprawia się funkcjonowanie układu odpornościowego i krwionośnego, minimalizowane jest ryzyko nadciśnienia i chorób serca, redukowane są dolegliwości psychosomatyczne.

Chcesz to wszystko osiągnąć? Nic prostszego, wystarczy wdrożyć trening uważności.

Jak wygląda trening mindfulness?

Wyróżniamy dwa główne treningi mindfulness: MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) oraz MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy)

MBSR powstał  pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, a jego twórcą jest Jon Kabat-Zinn z Uniwersytetu Medycznego Massachusetts. Drugi trening – MBCT – to dzieło trójki naukowców, którzy zajmowali się zapobieganiem nawrotów depresji.

Trening Redukcji Stresu Oparty na Uważności (MBSR) adresowany jest przede wszystkim do osób, które chcą nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Wieloletnie badania pokazały, że trening MBSR prowadzi do:

  • zmniejszenia objawów fizycznych i psychicznych stresu;
  • większej zdolności relaksowania się;
  • zmniejszenia poziomu/nasilenia bólu i zwiększenia zdolności do radzenia sobie z chronicznym bólem;
  • umiejętności efektywnego radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Z kolei Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (MBCT) jest rozwinięciem treningu mbsr i jest skierowana głównie do tych osób, które zmagają się z nawracającymi epizodami depresyjnymi oraz dla osób, które mają tendencję do ciągłego zamartwiania się. 

W czasach, gdy tempo życia rośnie z każdym dniem, a relaks stał się dobrem luksusowym, trening uważności jest remedium na wiele trosk. Nadmierne rozmyślanie, gonitwa myśli, wszechobecne stresory, które czają się dookoła – to wszystko dewastuje nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dzięki mindfulness i treningowi uważności dowiesz się, jak cieszyć się chwilą, jak skupiać się na teraźniejszości, jak odczuwać przyjemność z chwili. Pora zatroszczyć się o swój dobrostan.

Wiedza
Hutchinson 30 czerwca 2023
Ciekawa prezentacja biznesowa – jak ją poprowadzić

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie biznesu skuteczna komunikacja jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy prowadzisz prezentację dla współpracowników, klientów czy inwestorów, umiejętność przyciągnięcia i zaangażowania odbiorców jest najważniejsza. Co zrobić, by twoi słuchacze nie usnęli podczas prezentacji? Poprowadzenie prezentacji często jest wyzwaniem i nie każdy potrafi opanować nerwy i stres np. jeśli trzeba się […]

Wiedza
Hutchinson 30 czerwca 2023
Odblokuj potencjał mózgu – sekrety skutecznego treningu mózgu

Witamy w świecie nieograniczonych możliwości! Czy jesteś gotowy, aby uwolnić pełny potencjał swojego mózgu i wykorzystać moc skutecznego treningu mózgu? W dynamicznym świecie, w którym przeładowanie informacjami jest normą, niezbędne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia, aby zachować ostrość myślenia, koncentrację i kreatywność. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, który chce poprawić efektywność uczenia się, […]

Wiedza
Hutchinson 18 maja 2023
Autentyczny sukces, czyli HR Genius 4.0

Hasłem przewodnim HR Genius 4.0 było „Moc autentyczności”, więc w czasie festiwalu wszystko było autentyczne – emocje, energia, wykłady, spotkania, rozmowy. Sukces organizatorów też jest autentyczny.  Tak – chwalimy się, bo jest czym! Dziesiątki godzin przygotowań, tysiące maili i drugie tyle rozmów telefonicznych. A wszystko po to, by nowa formuła HR Genius była dla uczestników […]

Wiedza
Hutchinson 14 kwietnia 2023
Festiwal Świadomego Rozwoju – nowa odsłona HR Genius

HR Genius 4.0 to coś więcej niż konferencja. To spotkanie świadomych osób – świadomych prelegentów i świadomych uczestników, którzy wiedzą, że źródło sukcesu tkwi w świadomym rozwoju. Festiwal Świadomego Rozwoju HR Genius to miejsce spotkań ludzi biznesu, managerów, dyrektorów HR oraz wszystkich tych, którzy chcą być na bieżąco z wiedzą z obszarów interpersonalnych. Tym razem […]

Szkolenia
Hutchinson 16 sierpnia 2023
Czy przywództwa można się nauczyć?

Czy przywództwo to wrodzony dar, czy umiejętność, którą można opanować? To pytanie nurtuje wielu z nas. Czasem patrzymy na inspirujących liderów i zastanawiamy się, czy ich zdolności przywódcze są wynikiem genów, czy ciężkiej pracy. Dobra wiadomość brzmi: przywództwo można się nauczyć – choć są też tacy, którzy twierdzą, że z tym trzeba się urodzić. Jednak […]

Szkolenia
Hutchinson 24 lipca 2023
Syndrom poniedziałku, czyli jak zwalczyć niedzielną chandrę

Czym jest syndrom poniedziałku? To uczucie, które wszyscy znamy zbyt dobrze. To ten moment, kiedy weekend dobiega końca i wiesz, że już za kilkanaście godzin musisz wrócić do pracy. Brr… Syndrom poniedziałku (albo syndorm niedzieli) to temat znany wielu osobom, a zwłaszcza tym, którzy od wielu lat wykonują tę samą pracę, wykonują te same obowiązki, […]

Szkolenia
Hutchinson 24 lipca 2023
Czy wiesz, co to Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego

Do uczenia się języków obcych chyba nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. W tym kontekście Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR albo ESOKJ) odgrywa kluczową rolę w ocenie i opisie poziomów umiejętności językowych, szczególnie w odniesieniu do języka angielskiego — jednego z najpowszechniej używanych języków na świecie, takiego nowożytnego lingua franca. Poziomy CEFR to jedno, […]

Wiedza
Hutchinson 30 czerwca 2023
Ciekawa prezentacja biznesowa – jak ją poprowadzić

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie biznesu skuteczna komunikacja jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy prowadzisz prezentację dla współpracowników, klientów czy inwestorów, umiejętność przyciągnięcia i zaangażowania odbiorców jest najważniejsza. Co zrobić, by twoi słuchacze nie usnęli podczas prezentacji? Poprowadzenie prezentacji często jest wyzwaniem i nie każdy potrafi opanować nerwy i stres np. jeśli trzeba się […]

Języki
Hutchinson 30 maja 2023
Czy szkolenie językowe online są efektywne?

Gdy firma chce podbijać globalne rynki, musi zatrudniać pracowników, którzy swobodnie komunikują się w różnych językach obcych. Jak zorganizować firmowe kursy językowe, by wciąż doskonalić te kompetencje? Czy szkolenia online są lepsze od tych stacjonarnych?  E-learning nie pojawił się wraz z pandemią i lockdownami. Różnego rodzaju kursy internetowe istniały już wcześniej, ale fakt – COVID-19 […]

Języki
Hutchinson 14 kwietnia 2022
Na czym polega audyt językowy

W dzisiejszej dobie znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest nie tylko pożądana, ale wręcz konieczna, by być w pełni fachowym pracownikiem i aktywnie brać udział w życiu firmy. Kompetencje językowe to klucz do sukcesu Twojej organizacji.  Współczesny świat staje się coraz mniejszy. Dzięki coraz szybszym środkom transportu oraz nowoczesnym technologiom przybliżamy się do siebie, bez […]

Języki
Hutchinson 14 marca 2022
Jak uczyć się języków?

Zaczynasz naukę języka obcego po raz kolejny? Masz nadzieję, że to podejście będzie ostatnim? Nie mówisz w języku obcym, choć pracowałaś/eś z kilkoma lektorami i przerobiłaś/eś kilka podręczników? To najczęstsze bolączki, z którymi borykają się Polacy uczący się nowych języków. O ile w przedszkolu uczymy się poprzez zabawę, wierszyki i piosenki, to kiedy przechodzimy do […]

Szkolenia
Hutchinson 16 sierpnia 2023
Czy przywództwa można się nauczyć?

Czy przywództwo to wrodzony dar, czy umiejętność, którą można opanować? To pytanie nurtuje wielu z nas. Czasem patrzymy na inspirujących liderów i zastanawiamy się, czy ich zdolności przywódcze są wynikiem genów, czy ciężkiej pracy. Dobra wiadomość brzmi: przywództwo można się nauczyć – choć są też tacy, którzy twierdzą, że z tym trzeba się urodzić. Jednak […]

Szkolenia
Hutchinson 24 lipca 2023
Syndrom poniedziałku, czyli jak zwalczyć niedzielną chandrę

Czym jest syndrom poniedziałku? To uczucie, które wszyscy znamy zbyt dobrze. To ten moment, kiedy weekend dobiega końca i wiesz, że już za kilkanaście godzin musisz wrócić do pracy. Brr… Syndrom poniedziałku (albo syndorm niedzieli) to temat znany wielu osobom, a zwłaszcza tym, którzy od wielu lat wykonują tę samą pracę, wykonują te same obowiązki, […]

Szkolenia
Hutchinson 24 lipca 2023
Czy wiesz, co to Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego

Do uczenia się języków obcych chyba nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. W tym kontekście Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR albo ESOKJ) odgrywa kluczową rolę w ocenie i opisie poziomów umiejętności językowych, szczególnie w odniesieniu do języka angielskiego — jednego z najpowszechniej używanych języków na świecie, takiego nowożytnego lingua franca. Poziomy CEFR to jedno, […]

Wiedza
Hutchinson 30 czerwca 2023
Ciekawa prezentacja biznesowa – jak ją poprowadzić

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie biznesu skuteczna komunikacja jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy prowadzisz prezentację dla współpracowników, klientów czy inwestorów, umiejętność przyciągnięcia i zaangażowania odbiorców jest najważniejsza. Co zrobić, by twoi słuchacze nie usnęli podczas prezentacji? Poprowadzenie prezentacji często jest wyzwaniem i nie każdy potrafi opanować nerwy i stres np. jeśli trzeba się […]