Trendy w szkoleniach – kompetencje i rozwój

Hutchinson 5 grudnia 2022
Szkolenia
Trendy w szkoleniach – kompetencje i rozwój

Szkolenia dla pracowników, dla przedsiębiorców, dla menadżerów – bez względu na stanowisko i miejsce w firmie trudno wyobrazić sobie rozwój bez zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Jakie są najbardziej pożądane kompetencje, na których rozwój stawiają obecnie firmy? Przedstawiamy trendy szkoleniowe, czyli to, co było najbardziej popularne oraz co zyskuje coraz większe zainteresowanie.

Czego chcesz się nauczyć? Celujesz w zdobycie twardych umiejętności, które pozwolą Ci na zmianę branży/zawodu? Czy jednak szlifujesz dotychczasową wiedzę i po prostu chcesz być jeszcze większym profesjonalistą w swojej dziedzinie? A może szkolenia miękkie, które rozwijają kompetencje biznesowe, czy ogólnie rzecz ujmując – osobiste?

Sektor szkoleniowy ciągle się rozwija i dostosowuje swoje usługi do potrzeb klientów – tych indywidualnych, tych z małych firm i tych z ogromnych korporacji. Wiedza o trendach, o zapotrzebowaniu, o oczekiwaniach uczestników pozwala budować ofertę dedykowaną i zindywidualizowaną.

Szkolenia w świecie VUCA

Żyjemy w dynamicznym świecie, gdzie zmiana goni zmianę i w którym mało co jest pewne – to, co jeszcze kilka lat temu było normą i oczywistością, dziś odchodzi do lamusa i się zmienia. Tak wygląda świat VUCA. Coraz częściej naukowcy używają tego określenia, aby opisać dzisiejszą rzeczywistość – V (Volatility) to zmienność, U (Uncertainty) to niepewność, C (Complexity) to złożoność, A (Ambiguity) to niejednoznaczność. Aby dostosować się do tych warunków, trzeba być otwartym na zmiany, bo „nowy świat” wymaga kreatywności, innowacyjności i chęci zdobywania nowej wiedzy. Idea life long learning chyba nigdy wcześniej nie była tak istotna.

Właśnie z tego powodu główny trend szkoleniowy (rozwojowy) to elastyczność. Z jednej strony to dostosowanie przez trenera merytorycznej warstwy do potrzeb klienta, co oznacza uszycie oferty szkolenia na miarę. Normą jest zindywidualizowanie pod konkretne zapotrzebowanie, tak aby zdobywana wiedza i nowe kompetencje odpowiadały wprost oczekiwaniom klienta. To także otwarcie na nową wiedzę i nowe umiejętności, które dają szansę na przebranżowienie. Bo w świecie VUCA nie pracujemy tak jak -naście lat temu, czyli wiele lat w jednej firmie, na jednym stanowisku, wciąż przy tym samym biurku. 

Z drugiej strony elastyczność oznacza praktyczność. Coraz mocniej wykorzystywany e-learning, niewielkie grupy szkoleniowe, konsultacje on-line czy self study – nowoczesne szkolenia nie mogą wyglądać jak nauka w szkolnej ławie. Ważne, by wybrany sposób był efektywny. Bo nie liczy się „odbębnienie” godzin szkoleniowych i certyfikat na zakończenie, ale realnie przekazana wiedza.

Cyfrowy trend w szkoleniach

Kluczowy trend, który widać już od kilku lat, a który nabrał swojej mocy w czasie pandemii – szkolenia przez internet. Czy 15 lat temu, (ba, nawet 10 lat temu) ktoś by pomyślał, że e-learning stanie się tak powszechny i tak masowy? Szkolenia online to może nie tyle trend, ile absolutne minimum, jakie musi oferować firma szkoleniowa. Trendem jest natomiast to, że ta forma nauki jest coraz chętniej wybierana, w wielu branżowych szkoleniach jest dominująca i pomalutku, pomalutku chyba wypiera tradycyjne metody nauczania.

Z drugiej strony – wspomniana elastyczność wymaga także tego, aby działać niestandardowo. Dlatego też w ofercie wielu firm są szkolenia hybrydowe, które łączą klasyczny model z cyfrowymi nowinkami.

Czy szkolenia miękkie są naprawdę soft?

Firmy, bez względu na branże, konkurują ze sobą i to mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. A to dlatego, że świat stał się globalną wioską i nic nie stoi na przeszkodzie, aby towar X kupić nie u lokalnego przedsiębiorcy, ale u konkurencji z drugiego końca Polski, a nawet z zagranicy (tu kłaniają się „twarde” szkolenia językowe). Zatem jak uzyskać przewagę konkurencyjną? Kluczem mogą być tzw. soft skills. To wszelkiego rodzaju szkolenia menedżerskie, sprzedażowe, negocjacyjne czy komunikacyjne.

Ostatnio jednak coraz mocniej się mówi o tym, że błędnie nazywamy je miękkimi. Autorzy raportu The 2022 Workplace Learning Trends postulują, aby pojęcie soft skills zastąpić power skills. Koniec ze szkoleniami miękkimi, pora na szkolenia siły!

Skąd ten pomysł? Otóż zdaniem badaczy każda nowa kompetencja taka jak np. umiejętność negocjacji, zarządzania talentami, budowania zespołu czy sterowania zmianą to budowania siły (mocy) firmy, lidera, zespołu i podwładnych. Świadomi pracodawcy dostrzegają to i inwestują w rozwój power skills – wzrost liczby szkoleń miękkich jest kilkunastokrotny. Tego trendu już się nie da zatrzymać.  

Szkolenie o samopoczuciu – świadomy lider

Na koniec warto wspomnieć o rozwoju szkoleń wellbeingowych. To dość nowy trend, ale mocno zyskujący w ostatnich latach. Bo szkolenia to nie tylko podnoszenie kompetencji – to też rozwój osobisty. Obszar emocji, samopoczucia, samoświadomości był traktowany przez wiele lat po macoszemu. Na szczęście to się zmienia.

Profesjonalny menadżer, świadomy pracownik, nowoczesny przedsiębiorca – wszyscy oni powinni zauważyć zalety szkoleń wellbeingowych. Tym bardziej że w dzisiejszych dynamicznych i chaotycznych czasach siła spokoju, efektywne zarządzanie emocjami i relacjami to cechy niezwykle pożądane. Różne badania pokazują coraz większy deficyt kompetencji społecznych. Dlatego też często szkolenia (programy) wellbeingowe nazywa się kompetencjami przyszłości.

W każdym z nas drzemie potencjał, każdy może szlifować swoje kwalifikacje. A czego Ty chcesz się nauczyć? Na co postawisz, aby dynamiczny świat Ci nie uciekł i Cię nie zaskoczył?

Wiedza
Hutchinson 16 grudnia 2022
Odbierz świąteczny prezent!

Wesołych Świąt! Zespół Hutchinson Institute pragnie złożyć Wam najweselsze życzenia: radości w Święta i na co dzień, spokoju ducha, wspaniałego czasu spędzonego w gronie ulubionych osób oraz nieskończonej motywacji do działania w 2023 roku. Który prezent wybierzesz dla siebie? W tym roku mamy dla Ciebie cyfrowy prezent świąteczny! Jesteśmy firmą szkoleniową i naszym głównym celem […]

Wiedza
Hutchinson 17 listopada 2022
Czy warto śledzić trendy konsumenckie?

Jest takie powiedzenie: “Obyś żył w ciekawych czasach” – niektórzy twierdzą, że to wręcz przekleństwo. I trzeba przyznać, że ostatnie lata to okres dynamicznych zmian. Galopująca cyfryzacja, “kurczenie się” świata czy zwrócenie się ku naturze – to tylko kilka trendów. Świat przeobraża się na naszych oczach, a co za tym idzie, zmieniają się także postawy […]

Wiedza
Hutchinson 24 października 2022
Najważniejsze trendy HR

Podczas przeglądania różnych raportów poświęconych HR, można znaleźć wiele ciekawych i inspirujących analiz, a przede wszystkim obserwacji, co obecnie liczy się w obszarze zarządzania personelem, czy szerzej – polityki personalnej. Wybraliśmy 3, naszym zdaniem kluczowe trendy HR. Każde pokolenie, które wchodzi na rynek pracy, wymusza zmiany, do których pracodawcy muszą się przystosować. Jeśli przegapią moment […]

Wiedza
Hutchinson 22 września 2022
HR Genius 3.0 Skorzystaj, zapisz się

Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wpływa również na to, w jaki sposób zarządzamy pracownikami. Między innymi o tym porozmawiamy już 20 października podczas Kongresu HR Genius 3.0. Hutchinson Institute wspólnie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Nowy Styl zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. HR Genius 3.0 to spotkanie ludzi biznesu, menadżerów, dyrektorów HR oraz tych wszystkich osób, […]

Szkolenia
Hutchinson 24 października 2022
Jedność z naturą — uziemienie

Kiedy ostatnio miałeś kontakt z naturą? Ale taki prawdziwy kontakt z naturą – nie szybki spacer na przystanek autobusowy albo grill u znajomych w ogródku. Kontakt, który był świadomy zarówno na poziomie emocjonalnego stanu umysłu, a także na otaczającej Cię energii natury.  Natura to kolebka naszego istnienia, zatem dążąc do emocjonalnego pojednania, musimy zrównać się […]

Wiedza
Hutchinson 22 września 2022
HR Genius 3.0 Skorzystaj, zapisz się

Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wpływa również na to, w jaki sposób zarządzamy pracownikami. Między innymi o tym porozmawiamy już 20 października podczas Kongresu HR Genius 3.0. Hutchinson Institute wspólnie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Nowy Styl zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. HR Genius 3.0 to spotkanie ludzi biznesu, menadżerów, dyrektorów HR oraz tych wszystkich osób, […]

Szkolenia
Hutchinson 17 sierpnia 2022
FSA – narzędzie na miarę dzisiejszych czasów

Żyjemy w niezwykle dynamicznych czasach. Otacza nas świat VUCA, którego głównymi cechami są: V- zmienność (ang. volatility); U- niepewność (ang. uncertainty C- złożoność (ang. complexity A- niejednoznaczność (ang. ambiguity) Warto podkreślić, że ta zmienna rzeczywistość dotyczy tak naprawdę wszystkich sfer naszego życia. Mając to na względzie, powinniśmy szukać nowych sposobów i rozwiązań, które ułatwią nam […]

Szkolenia
Hutchinson 7 czerwca 2022
Core Energetics – szkolenie z osiągania harmonii

  Core Energetics – co to? Core Energetics to metoda psychoterapii opracowana przez psychiatrę Johna Pierrakosa i jego żonę  Evę Pierracos, która integruje psychoterapię zorientowaną na ciało z rozwojem aspektu duchowego. Intencją twórców metody było pomóc w osiągnięciu wielopoziomowej integracji wewnętrznej, sprawić, aby ciało i psychika znalazły się w harmonii, a uwolniona energia życiowa pozwoliła […]

Języki
Hutchinson 14 kwietnia 2022
Audyt językowy wskaże Ci odpowiednie drzwi

W dzisiejszej dobie znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest nie tylko pożądana, ale wręcz konieczna, by być w pełni fachowym pracownikiem i aktywnie brać udział w życiu firmy. Kompetencje językowe to klucz do sukcesu Twojej organizacji.  Współczesny świat staje się coraz mniejszy. Dzięki coraz szybszym środkom transportu oraz nowoczesnym technologiom przybliżamy się do siebie, bez […]

Języki
Hutchinson 14 marca 2022
Jak uczyć się języków?

Zaczynasz naukę języka obcego po raz kolejny? Masz nadzieję, że to podejście będzie ostatnim? Nie mówisz w języku obcym, choć pracowałaś/eś z kilkoma lektorami i przerobiłaś/eś kilka podręczników? To najczęstsze bolączki, z którymi borykają się Polacy uczący się nowych języków. O ile w przedszkolu uczymy się poprzez zabawę, wierszyki i piosenki, to kiedy przechodzimy do […]

Wiedza
Hutchinson 16 grudnia 2022
Odbierz świąteczny prezent!

Wesołych Świąt! Zespół Hutchinson Institute pragnie złożyć Wam najweselsze życzenia: radości w Święta i na co dzień, spokoju ducha, wspaniałego czasu spędzonego w gronie ulubionych osób oraz nieskończonej motywacji do działania w 2023 roku. Który prezent wybierzesz dla siebie? W tym roku mamy dla Ciebie cyfrowy prezent świąteczny! Jesteśmy firmą szkoleniową i naszym głównym celem […]

Wiedza
Hutchinson 17 listopada 2022
Czy warto śledzić trendy konsumenckie?

Jest takie powiedzenie: “Obyś żył w ciekawych czasach” – niektórzy twierdzą, że to wręcz przekleństwo. I trzeba przyznać, że ostatnie lata to okres dynamicznych zmian. Galopująca cyfryzacja, “kurczenie się” świata czy zwrócenie się ku naturze – to tylko kilka trendów. Świat przeobraża się na naszych oczach, a co za tym idzie, zmieniają się także postawy […]

Szkolenia
Hutchinson 24 października 2022
Jedność z naturą — uziemienie

Kiedy ostatnio miałeś kontakt z naturą? Ale taki prawdziwy kontakt z naturą – nie szybki spacer na przystanek autobusowy albo grill u znajomych w ogródku. Kontakt, który był świadomy zarówno na poziomie emocjonalnego stanu umysłu, a także na otaczającej Cię energii natury.  Natura to kolebka naszego istnienia, zatem dążąc do emocjonalnego pojednania, musimy zrównać się […]

Wiedza
Hutchinson 24 października 2022
Najważniejsze trendy HR

Podczas przeglądania różnych raportów poświęconych HR, można znaleźć wiele ciekawych i inspirujących analiz, a przede wszystkim obserwacji, co obecnie liczy się w obszarze zarządzania personelem, czy szerzej – polityki personalnej. Wybraliśmy 3, naszym zdaniem kluczowe trendy HR. Każde pokolenie, które wchodzi na rynek pracy, wymusza zmiany, do których pracodawcy muszą się przystosować. Jeśli przegapią moment […]